Bättre el för dig och Sveriges bönder!

Om LRF Samköp

Vi arbetar för ett hållbart samhälle, bra mat och meningsfulla arbeten skapat av starka företag som brukar och förädlar den svenska jorden och skogen.

Bondens El - vårt eget elavtal

När vi började lära oss mer om elbranschen hittade vi dolda avgifter, långa uppsägningstider och lockpriser. Vi insåg att vi kan göra det bättre själva. Vi har en smidig och effektiv organisation, vi tjänar redan pengar och behöver inte ha stora marginaler på elaffären. Sagt och gjort - vi startade Bondens El. Vi hoppas att du också vill bli kund på Bondens El. Du får inte bara ett bättre elavtal, när du blir kund hos oss stärker du också Sveriges bönder. Alla får bli kund på Bondens El, du behöver inte vara bonde, medlem i LRF eller driva ett företag.

Tillsammans gör vi bättre affärer 

Vi använder den samlade köpkraften inom de gröna näringarna för att göra bra avtal. Om du driver ett företag inom de gröna näringarna kan du använda våra avtal hos starka leverantörer. Det kostar inget att använda våra avtal. Vår verksamhet finansieras av leverantörerna, och överskottet går tillbaka till vår ägare LRF, Lantbrukarnas Riksförbund. Därför kan man säga att du stärker Sveriges bönder när du gör bättre affärer med våra avtal. Här hittar du alla våra leverantörer.

Vi hjälper dig gärna!

Annette, Jenny och Lotta sitter beredd att hjälpa dig vare sig du vill jämföra ditt nuvarande elavtal, har en fakturafråga eller vill förstå elmarknaden bättre. 

Mejl: el@lrfsamkop.se 
Telefon: 0771-401 400

Sanna Blomberg

010-184 45 01
 sanna.blomberg@lrfsamkop.se

Christina Bondesson

 010-184 42 25
 christina.bondesson@lrfsamkop.se

 

Anders de Flon

 010-184 41 38
 anders.de.flon@lrfsamkop.se

Maria Ellström

 010-184 44 15
 maria.ellstrom@lrfsamkop.se

 

Catrin Engström

 010-184 42 13
 catrin.engstrom@lrfsamkop.se

Johan Grundberg

 010-184 43 27
 johan.grundberg@lrfsamkop.se



Rikard Karlström

 010-184 44 92
 rikard.karlstrom@lrfsamkop.se

 

Ingela Larsson

 010-184 43 10
 ingela.larsson@lrfsamkop.se

Pontus Leander

 010-184 44 87
 pontus.leander@lrfsamkop.se



Rikard Löndahl

 010-184 44 93
 rikard.londahl@lrfsamkop.se

 

Mårten Nilsson

 010-184 44 58
 marten.nilsson@lrfsamkop.se

Sally Strömberg

 010-184 44 98
 sally.stromberg@lrfsamkop.se